Wäscheklammern, Glubbal mit Gravur <· · · · ·> Steingravuren <. . . . .> Wäscheklammern mit Gravur
Info, Tipps und Reisetipps über Istrien, Kvarner Bucht, Dalmatien und andere Regionen von Kroatien, Urlaub in Kroatien, Camping, Campingplätze, günstige Ferienwohnungen, Privatzimmer, günstige Apartments, Hotels, Boote, Charter, Adria, Sehenswürdigkeiten, Ausflüge und Ausflugsziele, Reiseberichte usw.

31.03.2007 10:03
VATERPOLO, SP: HRVATSKA U FINALU! Antworten

VATERPOLO, SP: HRVATSKA U FINALU!
30.03.2007

Vaterpolisti Hrvatske izborili su prvi put u povijesti finale Svjetskog prvenstva. U Melborneu su sjajnom igrom protiv europskih i svjetskih prvaka Srba igrači Ratka Rudića zasluženo pobijedili s 10:7 (3:1, 3:1, 2:1, 2:4). U trećoj četvrtini imali smo najvećih 8:2, a pobjedu su devetim i desetim golom Hrvatske potvrdili Joković i Bošković. Ovim je uspjehom Hrvatska ujedno osigurala Olimpijske igre u Pekingu.

Finale s Mađarskom

U nedjeljnom finalu u 8.30 po hrvatskom vremenu (HTV 2) igrat ćemo s Mađarskom, koja je nakon 10:10 u regularnom vremenu dobila Španjolsku s 12:11 u produžecima. No već sada ovo je najveći uspjeh hrvatskog vaterpola na svjetskim prvenstvima i prvo odličje. Naime, dosad smo dva puta bili četvrti - 1994. u Rimu i prije dvije godine u Montrealu.

Uoči dvoboja Srbi su bili favoriti, uostalom branitelji su naslova i u devet dosadašnjih međusobnih susreta s Hrvatskom slavili su pet puta (doduše, u zajednici s Crnom Gorom), nismo ih svladali još od EP-a 1999. godine. Ovaj put igrači izbornika Rudića pokazali su da i protiv, uz Mađarsku, najbolje reprezentacije svijeta mogu odigrati vrhunsku obranu i koncentriran napad.

Racionalni početak Hrvatske

Prvi napad pripao je Srbiji, obranili smo se, no zatim i izgubili loptu, a Vanja Udovičić je iz kontre doveo Srbiju u vodstvo. Ipak, uspjeli smo se dvaput obraniti s igračem manje, a Miho Bošković je između ta dva srpska napada lukavim šutom s varkom u donji desni kut izjednačio na 1:1.

Hrvatska obrana s igračem manje bila je nerješiva enigma za igrače izbornika Deana Udovičića, dok smo mi u prvoj dionici iskoristili obje šanse koje su nam suci dodijelili. Prvo je Samir Barač izvana pogodio za prvo vodstvo (2:1), a u četvrtoj minuti Mile Smodlaka je nakon isključenja Ćirića iz blizine završio lijepo izrađenu akciju i povisio na 3:1.

Hrvatska je igrala vrlo racionalno, iz tri šuta zabili smo tri gola, a Srbi su uputili čak devet udaraca za samo jedan gol.

Vićan skinuo peterac Saviću

Druga dionica počela je Kunčevim prekršajem za peterac na Nikiću, ali udarac Savića u donji lijevi kut obranio je sjajni Frano Vićan! Tada se do kraja otvorilo - prvo je Teo Đogaš pogodio za 4:1, a zatim je i Andro Bušlje s devet metara iznenadio Denisa Šefika i povisio na 5:1!

Do kraja poluvremena Šapić je ipak s igračem više nečuvan pogodio za 5:2, što je bio prvi srpski gol s brojčanom prednošću, no na drugoj strani isključenje je izborio Igor Hinić, a akcija od Boškovića do Burića na stativi završila je šestim pogotkom Hrvatske - 6:2.

Od dotadašnjih šest prilika s brojčanom prednošću iskoristili smo četiri, a Srbi od devet - jednu.

Bošković i Kunac za 8:2!

Drugo poluvrijeme otvorili smo u istom tempu. U akcijama s igračem više nismo srljali već smo čekali pravu priliku, pa smo ih nerijetko završavali kad je suparnički igrač već uplivavao. Tako je Miho Bošković u prvoj minuti treće dionice, 16. minuti utakmice, bio precizan za 7:2, da bi se na to nadovezala sjajna obrana Vićana, što je na drugoj strani iskoristio Aljoša Kunac i iz odbijanca pogodio za najvećih 8:2!

Nezadrživi Vujasinović

Vladimir Vujasinović, koji uvijek preuzima odgovornost u srpskoj reprezentaciji kad je teško, izvana je žabicom probio Vićana i smanjio na 8:3, pa smo u četvrtu četvrtinu krenuli s velikih pet golova prednosti. Ponovno smo, treći put zaredom, osvojili loptu, no golom su otvorili Srbi, na (rijetku) Šapićevu asistenciju zabio je Mikić (8:4). Bio je to tek drugi njihov gol s više igrača u bazenu u čak 12 pokušaja.

Najmlađi potvrdio pobjedu!

Kada je u 26. minuti Vujasinović pogodio za 8:5, bilo je jasno da su Srbi počeli igrati. U obrani su zaigrali najčvršći mogući presing, koji smo teško rješavali, no u igri nas je u tim trenucima održao Vićan. Ključni gol za potvrdu pobjede postigao je najmlađi - Maro Joković. Četiri minute prije kraja utakmice Maro je, nakon što nam je istekao igrač više, hrabro potegnuo i svojim prvim golom povisio prednost na 9:5.

Odmah je uzvratio Vujasinović, ali nije sve ispucao ni Miho Bošković, koji je tri i pol minute prije kraja zabio za 10:6. One man show Vujasinović zatim je pogodio vratnicu i svari su se polako počele smirivati. Još je dvije minute do kraja Udovičić iz kontre smanjio na 10:7, ali bilo je prekasno. Hrvatska je napokon na velikom natjecanju svladala Srbe u jednoj važnoj utakmici i nije prosula vodstvo, što je dosad bio gotovo redoviti scenarij.

Barač - Ovo sam čekao cijelu karijeru

Nakon utakmice oduševljenje pobjedom, ali i prikazanom igrom, vladalo je u hrvatskom taboru. Kapetan, najiskusniji igrač i vođa ove momčadi Zdeslav Vrdoljak rekao je: Znali smo da smo dobri i to smo i pokazali. Ovakvu pobjedu čekali smo godinama i napokon smo je dočekali.

Samir Barač bio je presretan: Cijelu karijeru čekam na pobjedu u ovakvom susretu i ne mogu vjerovati da sam je napokono dočekao. Odigrali smo čvrsto i disciplinirano i zasluženo slavili.

Izbornik Ratko Rudić zadovoljan je pravodobnim usponom forme: Igramo sve bolje i bolje. Ovaj spoj iskusnih i mladih igrača čini mi se kao savršeno pogođena kombinacija, koja čini odličnu i discipliniranu momčad. Sretan sam što su moji igrači pokazali da su sposobni za najveće domete.

Najbolji srpski igrač Vladimir Vujasinović, koji je karijeru počeo u riječkom Primorju, rekao je: Kaos u obrani i napadu, dobili smo što smo zaslužili. Samo smo sebe pobijedili.